Jdi na obsah Jdi na menu
 


Zlatý Retrývr

5. 6. 2008

Zdravá a správná výživa je alfou i omegou pro zdraví vašeho retrievra. Mnoho lidí se stále ještě domnívá, že pro psa je nejvhodnější strava založená čistě na mase. To ale vůbec není tak jednoduché. Organismu psa potřebuje vedle živočišných bílkovin a tuků také rostlinou stravu, balastní látky a vitaminy, stopové prvky a minerální látky.

Hotová krmiva: Hotová krmiva dnes představují nejlepší způsob, jak zajistit psovi optimální výživu. Krmné směsi nabízené ve specializovaných podejnách obsahují všechny stavební a výživné látky, které psí organismus potřebuje.

Suché granule jako kompletní krmná dávka psům svědčí nejlépe. Je vhodné je zalévat vývarem z masa a zeleniny s malou dávkou této zeleniny a masa . Granule nechávám zhruba 20 min změknout, a pak podávám vlažné psům. Vývar dávám také proto, abych měla jistotu dostatečného množství tekutin.

Psí konzervy a polosuchá krmiva obsahují 25 až 75% vody. Je možné založit výživu psa výhradně na těchto krmivech. Mí psi ale po konzervách trpívají průjmem a snáší je pouze míchané s vločkami nebo těstovinami.

Samostatně připravované krmení: Kdo by chtěl živit svého psa pouze doma připravenou stravou, musí počítat s tím, že uvařit psovi pokrm zabere hodně času a vyžaduje to mnoho znalostí. Je třeba zkombinovat správné množství bílkovin, tuků, uhlohydrátů, vitamínů, stopových prvků a minerálních látek tak, aby směs obsahovala vše, co váš pes potřebuje pro udržení kondice stavbu svého těla.

Správné složení krmení

Štěňata potřebují mnohem více živin než dospělý pes. Proto musí být krmena speciální směsí pro štěňata, která je k dostání v obchodech s chovatelskými potřebami.

Doporučení: Během výměny zubů (počínaje 16. týdnem života) je vhodné podávat štěňatům pro podporu růstu zubů po obu tří týdnů následující homeopatický přípravek: kalcium carbonicum D3, kalcium phosphoricum D6, kalcium fluoratum D6. Štěňata dostávají tabletu jednoho léku třikrát denně. Léky je vhodné střídat v třídenních intervalech. Každou tabletu je třeba rozdrtit mezi dvěma lžičkami a prášek vsypat štěněti přímo na jazyk.

Dospělý pes dostává kompletní stravu obsahující přibližně 30% masa. Lovečtí psi musí v období kdy pracují (jsou v zátěži) mnohem výživnější stravu s vyšším podílem masa (bílkovin) a uhlohydrátů.

Starší pes již nepotřebuje tak vysoký podíl potravin bohatých na bílkoviny, tedy maso. O to větší by mělo být zastoupení balastních látek, uhlohydrátů. Potřebám organismu starých psů nejlépe vyhoví speciální krmení vyráběné přímo pro seniory.

Březím fenám počínaje 5. týdnem březosti musíme zvyšovat krmnou dávku - podle výživné kondice feny až dvojnásobně oproti normálnímu stavu. Zvyšování krmné dávky se nemůže dít přidáváním uhlohydrátů, musíte přidat zdroje bílkovin (maso, ryby, tvaroh, vařená vejce nebo syrové žloutky).

Protože se feně postupně zmenšuje prostor v břiše, měli byste krmení rozdělit do několika menších porcí v průběhu celého dne.

Množství potravy

Je obtížné stanovit jaké množství potravy by měl retriever dostávat. Každý pes totiž potravu zužitkovává odlišně - stejně jako lidé. V závislosti na temperamentu spotřebují živější, stále se pohybující psi více potravy než psi klidní, často polehávající. Pokud svému psovi podáváte hotová krmiva, řiďte se návodem uvedeným na obalu. Někdy jsou však doporučované dávky spíše na horní hranici optima a takto krmení psi tloustnou. To pochopitelně zdraví retrievra neprospívá.

Jak poznáte, je-li váš pes tlustý nebo příliš vyhublý? Vyhledejte na těle psa žebra. Pokud je nahmatáte až při silnějším zatlačení na hrudník a musíte přitom rozhrnout srst je váš pes lehce obézní. Pokud naopak žebra a páteř vašeho psa zřetelně vystupují, nebo pokud nahmatáte žebra hned pod kůží, je váš pes příliš pohublý, což může být způsobeno buď malým množstvím potravy, nebo začervením, případně jinými zdravotními problémy. Přesnou příčinu tohoto stavu by měl určit váš veterinární lékař.

Místo a doba krmení

Místo pro krmení: Podávejte svému psovi žrádlo na klidném místě, kde si je bude moci nerušeně vychutnat.

Doby krmení: Svého psa byste zásadně měli krmit před dobou odpočinku, tedy např. po vycházce ráno a odpoledne nebo večer po delší procházce.

Štěňata až do věku 12 týdnů dostávají potravu pětkrát denně. Zhruba do věku 3 měsíců krmím čtyřikrát denně, po třetím měsíci věku krmím do 7 měsíců třikrát denně. Dospělého retrievra byste měli krmit dvakrát denně. Je vhodné totiž celkovou denní dávku rozdělit do dvou porcí, protože to neznamená pro psí organizmus takovou zátěž a podstatně snížíte riziko torze žaludku.

Psa zásadně nikdy nekrmte před procházkou či jakoukoliv zátěží a po jídle svému psovi nedovolte vyskakovat, seskakovat a hrát si takovým způsobem, aby nedošlo k výše uvedenému obrácení žaludku.

Pití je důležité

Správným nápojem pro každého psa je voda. Ta musí být stále čerstvá a pes by ji měl najít kdykoli na stejném místě. Dospělý pes obvykle nesnáší mléko, protože jim laktóza způsobuje průjmy.

Pouze štěňata do věku 8 týdnů ještě ke správnému vývinu potřebují přikrmování speciálním mlékem pro psy.

Problémy s krmením

Pes svou porci nedojídá
Odeberte mu žrádlo a příště porci o něco snižte. Krmivo, zejména konzervy, byste neměli nechávat na misce déle než půl hodiny. Jinak se může zkazit a způsobit vašemu psovi podráždění zažívacího traktu.

Pes odmítá nabídnutou potravu
V tomto případě se snažte svému psovi nabídnout potravu vícekrát denně. Možná mu nevyhovoval dosavadní rytmus krmení a se změnou času problém s krmení zmizí. Jinou možností je, že prostě odmítá potravu, které se již přejedl. Odborníci se sice domnívají, že by psi neměli mít individuální chutě, ale podle mne nemají pravdu.Pokud tedy zkrmujete dlouhodobě stejný duh krmiva, může se stát, že je pes začne odmítat. Pak tedy jednoduše pozměňte jídelníček.

Jak uspokojit potřebu hryzání

Pro údržbu chrupu a jeho správné fungování je velmi důležité nabídnout psovi něco tvrdého na hryzání. Mimo jiné se tím snižuje možnost usazování zubního kamene. Proto byste měli svému psovi kromě obvyklé porce krmení nabídnout nejméně jednou denně tvrdý psí suchar nebo sušenku, malou žvýkací kost z buvolí kůže, ovařenou telecí kost, volskou oháňku nebo něco podobného.

U psů se sklonem k tloustnutí je třeba krmnou dávku snížit zhruba o výživnou hodnotu každého krmného doplňku.

Pozor! Syrové a vařené kosti způsobují zácpu. Při konzumování syrových kostí hrozí určité riziko přenosu infekcí. To se týká zejména syrového vepřového masa. Drůbeží kosti se tříští na ostré úlomky a slepičí a králičí jsou zcela nevhodné. Pokud budete podávat kosti z buvolí kůže, tak pouze pod vaším dohledem, hrozí nebezpečí zadušení.

Zásady krmení

- Krmte svého psa vždy na sejném místě a ve stejnou dobu.

- Dbejte na to, aby pes nebyl při krmení rušen.

- Veškeré nedojedené zbytky zhruba po 30 minutách odstraňte, protože by se zkazily.

- Misky je třeba denně důkladně umýt horkou vodou.

- Postarejte se o to, by váš pes měl neustále k dispozici čerstvou vodu.

- Krmivo nemůžete psovi podávat přímo z lednice a voda nesmí být ledová. To by vedlo k zánětům žaludku a střev.

- Nezkrmujte žádná kořeněná jídla, jako jsou salámy nebo zbytky od oběda. Koření by mohlo narušit činnost ledvin.

- Nedávat drůbeží, rybí a králičí kosti, mohou být velmi ostré, riskujete tak perforaci střeva a navíc způsobují zácpu. Nemají výživnou hodnotu.

- Nedávejte nikdy potraviny plesnivé a zkažené.

- Sladkosti poškozují zubní sklovinu a způsobují nadváhu. Proto na ně svého psa nezvykejte. Mléko způsobuje vinou obsahu mléčného cukru průjmy.

- Krmte vždy před dobou odpočinku.

Při odběru štěněte by vás měl chovatel seznámit s obvyklým jídelníčkem štěněte, popřípadě vám poskytne krmení na několik dní dopředu.

Poznámka redakce - redakce se ne vždy musí ztotožňovat s krmnými návody, ale snažíme se našim čtenářům přiblížit co nejširší pohled na krmení očima chovatelů různých plemen.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

ahoj kdo jsi?

(nikolarichterova, 13. 11. 2009 16:03)

ahoj kdo jsi?já jsem kocickamlicka je mo 10. let. bydlím v jevíčku a jmenuji se nikola a ty? taky maš hezký blog.

PsiLaska.cz

(duvi, 28. 8. 2009 17:53)

Ráda bych Vás pozvala do Království Pejskařů na http://www.PsiLaska.cz , kde si ve velkém organizujeme psí srazy. Určitě tam poznáte spoustu nových kamarádu :-) A nejen psích :-) Budeme se těšit

ehe

(nikola, 12. 8. 2009 13:08)

moc hezký blog de vydět že máš/te rád/a pejsky podívejte se na můj blog je to www.kocickamlicka.blog.cz vy má te moc krásný blog ahoj/nashle